Kargo&Teslimat

MNTGROUP (9).png

Teslimat Bilgileri

İstenilen adrese teslimat

Fatura adresine teslim

  • Online sipariş sürecinde, fatura adresi otomatik olarak teslimat adresi "Teslimat adresi" adımında kabul edilir.

  • Teslimat adresi ile ilgili bilgileriniz, online siparişinizi tamamladıktan sonra e-posta ile alacağınız sipariş onayında yer almaktadır.

  • Siparişinize ait faturanız, e-posta adresinize gönderilir.

  • Kargo firması tarafından, SMS ile siparişiniz hakkında bilgilendirilirsiniz.

Farklı teslimat adresine teslimat

"Teslim adresini" sipariş adımında farklı bir teslimat adresi belirtebilirsiniz. Fatura bilgilerinizi mail olarak mntgroupp@gmail.com mail adresine iletebilirsiniz.
Fatura ve gönderim adresleri aynı ülkede olmalıdır.
Teslimat adres bilgileriniz, online siparişinizi tamamladıktan sonra e-posta ile alacağınız sipariş onayında yer almaktadır.

Kargo tarafından SMS ile siparişiniz hakkında bilgilendirilirsiniz.
Faturanız e-posta adresinize e-fatura olarak gönderilir.

Teslimat adresinde alıcının bulunamaması

Teslimat adresinde kimsenin bulunmaması durumunda, kargo görevlisi size bu konuda not bırakır ve daha sonra teslimat için 2. defa gelir. Lütfen gelen notu gördüğünüzde kargo şirketiyle iletişime geçin. Kargo şirketi size iki defada da ulaşamazsa ürününüzü MNTgroup'a geri iletir.
Sipariş gönderimlerimizi gerçekleştiren anlaşmalı kargo şirketi, tüm Türkiye'ye teslimat yapabilmektedir. Ancak, köy, kırsal bölgeler ve karayolu ile ulaşım sağlanamayan yerlere ürün teslimatı yapılamaması söz konusu olabilir. Kargo teslimatı açısından sıkıntı yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız lütfen sipariş vermeden önce Müşteri Hizmetleri(08503077527) ile iletişim kurarak adresinize teslimat yapılıp yapılamayacağını öğreniniz. Bu tür durumlarda genellikle en yakın yerleşim merkezine siparişiniz getirilir ve sizden buraya gelerek teslim almanız rica edilir.

Teslimat tarihi ve sipariş takibi

Siparişiniz onaylandıktan sonra, çoğunlukla 2-5 iş günü içerisinde adresinize gönderilmek üzere kargoya teslim edilir. Siparişinizi resimli bir kimlik ibraz ederek, imza karşılığı kargo görevlisinden teslim alabilirsiniz. Zorunlu durumlarda ise imza yerine sms ile kod talep edebilir ve tarafınıza iletilen kod ile siparişinizi kargo görevlisinden teslim alabilirsiniz. Teslimat adresinde bulunmamanız durumunda, adreste bulunan bir başka şahıs, kimlik ibraz ederek siparişinizi teslim alabilir. Ancak kargo görevlisi adres yerinde kimseye ulaşamadığı durumda kargonuz tarafımıza geri döner.

 
İade ve Değişim Süreci

1-  Onarımını gerçekleştirdiğimiz tüm ürünler, kargoya teslim edilmek üzere paketlenirken sevkiyat departmanındaki personelimiz tarafından hasar kontrolünden geçirilir.

Dolayısıyla, hiç bir ürünün hasarlı olarak gönderilme olasılığı yoktur.

Buna rağmen ürünlerde, taşıma sırasında düşürülmesi veya kargoya hatalı yüklenmesi nedeniyle hasar oluşabilir.

Böyle bir durumda:

 

•  Gönderiniz kargo görevlisi tarafından adresinize ulaştırıldığında, ürünü teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapın. Herhangi bir hasar, ıslaklık, yırtıklık veya eziklik bulunması durumunda ürünü teslim almayıp kargo görevlisinden "Hasar/Durum Tespit Tutanağı" hazırlamasını isteyiniz.

•  Hasar Tespit Tutanağı hazırlanırken kargo görevlisinin tutanağa yazdığı açıklamalara dikkat edin. Hasarlı gelen ürünle ilgili tam ve doğru kelimelerle tutanak tutması için görevliyi uyarın. "Ürün teslim edildiğinde kontrol edildi ve hasarlı olduğu görüldü." gibi bir açıklamanın yer aldığı tutanak, işleminizi hızlandıracaktır.

•  Kargo tesliminden sonra fark ettiğiniz bir hasar durumunda, ilgili kargo şubesiyle hemen iletişim kurmanız ve "Hasar Tespit Tutanağı" hazırlamalarını istemeniz gerekir. Eğer kargo şubesi size bu konuda yardımcı olmuyorsa, lütfen en kısa sürede bizi bilgilendirin. İmzalanarak teslim alınan kargonun sağlam ve eksiksiz alındığı anlamı taşıdığını unutmayın.

•  Hasar Tespit Tutanağı ile birlikte hasarlı ürünü size teslimatı yapan kargo firmasıyla bize geri gönderin.

 

3-  Onarılan ürün ne zaman teslim edilir?

 

Normal şartlar altında teslimatlar kargoya verildikten sonra (kargo firmasının bulunduğunuz il ve ilçeye taahhüt ettiği teslim süresine göre değişmekle birlikte) 2-5 iş günü içinde yapılır.

Eğer kargo sürecinde herhangi bir sorun yaşanırsa, müşteri hizmetleri temsilcilerimiz telefon ve e-posta yoluyla sizi bu durum hakkında bilgilendirir.

Siparişinizin kargo tarafından adresinize kaç gün içinde teslim edileceğini öğrenmek için Lütfen Sipariş Yönetimi departmanımızla irtibata geçiniz.

 

4-  Ürünlerin iadesinde kargo masrafları tarafınızca karşılanır. Kırık veya eksik ürünlerde ürün ücreti masrafı tarafınızca karşılanır.

5- İade ürünlerde 2-5 gün içerisinde ürünlerin firmamıza teslim edilmesi esastır. PAYTR ile kredi kartı ödemelerinde ücret iadesinde PAYTR tarafından %2,45 kesinti yapılmaktadır.

6-  Kargo paketlemesinin en doğru şekilde yapılabilmesi için aşağıdaki kılavuzu incelemenizi öneririz.

 

a-  Dış paketlemede yırtılmaya karşı dayanıklı sert maddeler tercih edilmelidir.

b-  Paketleme malzemesinin maksimum dayanıklılık limitlerini aşmayınız.

c-  Paketleme esnasında hasar görmüş malzemeler kullanmayınız (Bu tür malzemeler paketlemenin etkisini azaltacaktır).

d-  Paketleme yüzeyinde kargo firmasının etiketlerinin yapıştırılabileceği uygun alanlar bırakınız.

e-  Yapışkan etiketlerden zarar görmesi olası eşyalar kutulara konularak paketlenmelidir.

f-  Darbe azaltıcı malzemeleri kolilerin alt kısmında en az 5 cm'lik bir alanı kaplayacak şekilde kullanınız. Kırılabilir ve ağır eşyaların paketlemesinde taban dolgu malzemesinin miktarının arttırılması gerektiği gibi kolilerin yanlarına ve üstüne de dolgu malzemesi eklenmelidir.

g-  Kolinin içine birden fazla eşya konulması halinde her birini bağımsız olarak darbe azaltıcı materyal ile paketlemenizi öneririz.

h-  Kutu içindeki tüm boş alanlar dolgu malzemesi ile doldurulmalı ve koli kapatılmadan önce en kısım darbe azaltıcı malzeme ile sağlamlaştırılmalıdır.

i-  Küçük parçalar kutuya konulmadan önce sağlam bir torbanın içine yerleştirilmelidir.

j-  Paketlerde sivri ya da çıkıntı yapan noktalar bulunmamalıdır. Bu tip yüzeyleri ortadan kaldırabilmek için desteklemenizi öneririz.

k-  Sıradan ambalaj kağıdı, ev tipi selofan bantlar, ip ve halatlar ile paketleme yapılmamalıdır.

l-  Paketinizi kapatırken kapakları ambalaj bandı ile sabitledikten sonra kenar köşelerinde enlemesine bantlayarak destekleyiniz. Paketinizin ağırlığı arttıkça kullanılan bant miktarını arttırmanızı öneririz.

m-  Paketinizi bantlamadan önce en üst kısma içinde gönderici ve alıcının adres detaylarının bulunduğu bir etiket koyunuz.